تور آبشار کول چپ

تور آبشار کول چپ2019-11-08T01:56:04+00:00

توضیحات پروژه

تور کول چپ آژانس مسافرتی گردشگری الیاسی خرم آباد لرستان
اطلاعات تور
قیمت 35,000 تومان
اعتبار از 1 مهر تا 1 فروردین
درجه سختی متوسط
مسافت با ماشین 1 ساعت 45 دقیقه
میزان پیاده روی 45 دقیقه
مدت اقامت 1 روز
نوع سفر زمینی – مینی بوس
برنامه سفر
محل تجمع پارک صخره ای
ساعت تجمع 6:30 صبح
ساعت شروع حرکت 7:00 صبح
ساعت بازگشت 8:00 شب

امکانات تور

لوازم همراه

  • يک وعده صبحانه

  • یک وعده ناهار

  • یک وعده عصرانه

  • زیرانداز

  • وسايل شخصي

  • کفش مناسب پیاده روی یا کوهنوردی

  • لباس اضافه جهت آب تني

توضیحات

آبشار بکر و فصلی کول چپ در استان لرستان واقع است. این آبشار فصلی در ۷۵ کیلومتری محور خرم آباد به اندیمشک در مسیر اتوبان جدید (پل زال ) قرار دارد. در پای این آبشار یکی از زیستگاه های سمندر لرستانی است که در خطر انقراض نسل قرار دارد. ریزش قطرات آب در دل کوه باعث ایجاد اشکالی زیبا در دل سنگها شده که قابل توجه است.

دلیل نامگزاری این منطقه به کول چپ این است که این منطقه در سمت چپ جاده قرار گرفته است و پوشش گیاهی این منطقه عمدتا درختان بلوط است.

تصاویری از ”آستالکتیت ها و آستالاگمیت ها” از دیگر شگفتی های دره کول چپ است که هر بیننده ای را مسحور می کند. آبی که قطره قطره از صخره های آهکی و گچی می چکد، بعد از تبخیر شدن، رسوبات آهکی برجای می گذارد و به مرور زمان این رسوبات بصورت قندیل ازسقف آویزان می شوند که به آن” آستالاکتیت” می گویند. همچنین برخی مواقع این رسوبات آهکی که بر کف غار می چکد بصورت میله ها و استوانه های مخروطی درکف غار شکل می گیرند که به آن “آستالاگمیت “می گویند. گاهی این قندیل ها و استوانه ها بعد از گذشت سالیان طولانی، به قدری بلند می شوند که بهم وصل می شوند.

کول چپ تابلوی زیبایی از کنده کاری های خلقت روی صخره هاست این منطقه به لحاظ تاریخی نیز پر اهمیت است. در اطراف این منطقه نشانه هایی از غار نشینی دیده میشود. بنا ها و آسیاب هایی تاریخی این منطقه حاکی از آن است که تعداد زیادی از مردم در طول تاریخ در آن زیسته اند.
از زیبایی های دیگر کول چپ، باغ های چشم نواز و پربار انار و انگور است که خنکای خود را بر سر مسافران و گردشگران گسترده اند.

دره کول چپ امروزه به خاطر وجود آزاد راه خرم آباد- پل زال و دسترسی آسان به آن در طول سال، بخصوص در اسفند ماه و فصل بهار مورد توجه و استفاده دوست داران طبیعت واقع میشود.

این دره می تواند یکی از ”گرند کانیون” های ایران ( ژرف دره) معرفی گردد و منطقه مناسبی برای صنعت ”ژئوتوریسم” و زمین گردشگری باشد.

گالری تصاویر